Kolka u dziecka – jak sobie z nią radzić.

|   Poradnik

Kolki są uciążliwe zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Trudno powiedzieć skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić. Kolka pojawia się nagle, gdy maluszek kończy 3 tygodnie. Znika bez śladu po 3-4 miesiącach. Choć nie ma jednego skutecznego sposobu na kolkę, oczywiście są sposoby aby zminimalizować jej objawy.

Wewnętrzne układy i organy nowo narodzonego maleństwa są zaledwie przystosowane do życia, jednak nie w pełni rozwinięte. Ciąża ludzka musiałaby trwać co najmniej dwa lata, aby wszystko mogło się w pełni ukształtować. Układ pokarmowy nie posiada jeszcze enzymów, które potrafią poradzić sobie z wieloma składnikami pokarmowymi. Właśnie dlatego m.in. pojawiają się kolki.

 

Objawy kolki

O kolce u niemowlaka może mówić wtedy, gdy przynajmniej trzy razy w tygodniu, najczęściej wieczorem, maluszek zaczyna głośno płakać i nie możemy go uspokoić. Nie pomaga przystawianie do piersi, zmienianie pieluchy czy rozpraszanie uwagi zabawkami. Brzuszek dziecka w tym czasie jest twardy i napięty. Podczas płaczu maluszek wierzga nóżkami i pręży się. Niestety, ale tak właśnie kolka wpływa na tą małą istotkę.

 

Czasem zdarza się jednak, że objawy kolki mylone są z innymi dolegliwościami. Nie możemy mówić o kolce, jeżeli maluszek nie krzyczy, a jedynie popłakuje przed zaśnięciem. Można go w tej sytuacji łatwo uspokoić np. przez noszenie czy kołysanie. O kolce nie można mówić również wtedy, gdy maluszek płacze o różnych porach dnia.

 

Jak złagodzić ból?

Gdy dziecko cierpi z powodu kolek, należy mu jak najbardziej pomagać. Przede wszystkim, należy wyeliminować wszystko, co go drażni. Można na te 3 miesiące ich występowania ograniczyć ilość gości w domu, a przy oglądaniu telewizji ustawić niski poziom głośności. Należy także wprowadzić drobne zmiany w rozkładzie dnia. Choć czasem o spokój przy krzyczącym niemowlaku, ważne jest, aby mama i tata byli wtedy bardzo spokojni. Pozwoli to nieco wyciszyć również dziecko. Choć kolka u dziecka nie jest chorobą, warto w tej sprawie skonsultować się z pediatrą. Bóle brzuszka u tak małych dzieci mogą świadczyć również o innych dolegliwościach, takich jak na przykład zapalenie ucha, zakażenie układu moczowego czy wad przewodu pokarmowego. Lekarz powinien dokładnie zbadać dziecko, aby wykluczyć wymienione choroby.

 

Noszenie i tulenie najlepszym sposobem na kolki

Nie od dziś wiadomo, że dzieci przebywające blisko mamy są spokojniejsze. Pionowa pozycja noszenia i lekki nacisk twojego brzucha na brzuszek dziecka pomoże pozbyć się gazów, które powodują przykro dolegliwości. A trakcie ataków kolki warto nosić dziecko właśnie w pozycji pionowej. Można ułożyć dziecko na przedramieniu, brzuchem do dołu, tak by głowa opierała się na dłoni, a ręce i nogi zwisały po bokach. Gdy pojawi się zmęczenie, możesz położyć dziecko na brzuszku na kolanach i masować mu plecki. To również pomaga.

 

Masaż brzuszka

W kolkach pomaga również masaż brzuszka. Uśmierzy on dyskomfort związany z gromadzeniem się gazów. Do takiego zabiegu warto użyć oliwki, którą należy delikatnie wmasowywać w skórę dziecka kolistymi ruchami wykonywanymi w kierunku serca.