Relacje w związku po narodzinach dziecka – jak o nie zadbać.

|   Związek i dziecko

Narodziny dziecka to prawdziwa rewolucja. Nie jesteśmy w stanie w każdym calu się do niej przygotować. Nagle macie nowe role: rodziców. Zmienia się wiele. Nie powinno jednak na tym ucierpieć Wasze uczucie, ani związek.

Cudownie byłoby, gdyby dziecko faktycznie zawsze wzmacniało relacje w związku między rodzicami. Jednak niestety czasem bywa zupełnie odwrotnie. Niejednokrotnie zdarza się tak, że dziecko tak bardzo pochłania uwagę rodziców, że zapominają o sobie i własnych potrzebach. Jeżeli trwa to dosłownie chwilę, jest to zrozumiałe. W końcu przyjęcie na świat nowego członka rodziny to prawdziwe szczęście. Jednak, jeżeli macierzyństwo odbiera kobiecie kobiecość i sprawia, że nie widzi ona już w swoim mężu mężczyzny, coś jest nie tak. Skupienie się tylko na dziecku może oddalić rodziców od siebie. Tymczasem to właśnie bliska więź mamy i taty jest podstawą, aby dziecko mogło rozwijać się prawidłowo i było szczęśliwe.

 

Nie odsuwaj partnera od opieki nad dzieckiem

Bardzo często zdarza się, że młode mamy są bardzo przewrażliwione na punkcie dziecka. Uważają, że to one wszystko wokół niego zrobią najlepiej. Gdy widzą jak partner nieudolnie przewija dziecko, wzbudza to w nich irytację. A tak nie powinno być. W końcu tacierzyństwo to obowiązująca praktyka i także ojcowie powinni zajmować się swoimi dziećmi. Odsuwając partnera od dziecka, odsuwasz go także od siebie. Pozwól, by tata zmienił pieluszkę, wykąpał malca, zabrał na spacer. Nawet jeśli robi to inaczej niż Ty, nie krytykuj i nie oceniaj. On też jest rodzicem i na pewno nie zrobi krzywdy dziecku.

 

Wspólna radość z rodzicielstwa

Przy dziecko trudno jest wygospodarować czas tylko dla partnera. Dlatego warto cieszyć się z chwil spędzanych razem, także z dzieckiem. Dobrze jest tak organizować opiekę nad dzieckiem, aby wiele czynności wykonywać wspólnie. Warto wychodzić razem na spacery, kąpać dziecko razem oraz jeść wspólne posiłki. W ten sposób naturalnie będziecie razem.

 

Czas tylko we dwoje

Aby uratować bliskość w związku po narodzinach dziecka, należy wygospodarować czas tylko dla siebie. Nic się nie stanie, jeżeli dziecko na kilka godzin zostanie pod opieką dziadków lub opiekunki. Nie stanie mu się żadna krzywda, jeżeli rodzice wyjdą na kolację i będą się świetnie bawili. Wręcz przeciwnie. Jeżeli maluszek będzie widział uśmiechnięte twarze rodziców, również będzie szczęśliwy. Jeżeli dziecko jest już większe, ma 2-3 latka, nie ma przeszkód, aby zostawić go na noc u dziadków. Wtedy rodzice będą mogli zaplanować romantyczny wieczór przy świecach lub nawet krótki wyjazd za miasto.

 

Intymne wieczory

Narodziny dziecka nie powinny oznaczać końca bliskiej relacji fizycznej między partnerami. Oczywiście, w pierwszych miesiącach po porodzie młoda mama raczej nie będzie odczuwała dużego popędu seksualnego. Będzie potrzebowała raczej bliskości i delikatnych pieszczot. Warto, aby małżonkowie razem postarali się przezwyciężyć trudności związane z powrotem do seksu po porodzie. Wtedy będzie dużo łatwiej pokonać wszystkie bariery.

 

Wspólne posiłki

Wspólne jedzenie jest bardzo ważne. Jest to podstawa budowania relacji. Jest to czas, aby spokojnie porozmawiać, nacieszyć się sobą i pożartować. Będzie to moment, aby opowiedzieć sobie jak minął dzień.