Mama, tata i dziecko- jak znaleźć czas dla siebie.

|   Związek i dziecko

Pojawienie się dziecka na świecie to koniec czasu dla siebie. Nie będzie czasu na samorealizację, pasje i przyjemności. Czy aby na pewno? Zdecydowanie nie można zgadzać się z takim myśleniem. Potrzeba tylko odrobiny dobrej organizacji i kreatywności, aby wygospodarować czas dla siebie i swojego partnera.

Jest prosta zasada – im więcej ma się na głowie, tym więcej zadań udaje się zrealizować. Jest to prawda, która świetnie sprawdza się w przypadku rodzin z dziećmi. Okazuje się, że macierzyństwo oraz tacierzyństwo nie musi oznaczać patrzenia tylko na dziecko. Oczywiście, czasy, kiedy mieliście dla siebie długie wieczory, leniwe weekendowe popołudnia, możliwość pełnej koncentracji na własnych sprawach minął bezpowrotnie. Dziecko wymaga dużej uwagi i na pewno ciężko wygospodarować czas dla siebie. Jednak nie warto w pełni rezygnować z siebie i swoich potrzeb. Szczęśliwi rodzice sprawiają, że dziecko także jest zadowolone.

 

Czas podczas karmienia

30-40 minut, które trzeba poświęcić na karmienie dziecka to czas, w którym każda mama może odpocząć. I na przykład poczytać książkę. Dziecko zajęte jedzeniem w żaden sposób nie będzie Ci przeszkadzało. Jest to świetny moment na to, aby nadrobić zaległości w lekturach.

 

Czas podczas spacerów

Codzienne spacery z dzieckiem to prawdziwy rytuał. Nie musisz spacerować sama z dzieckiem. Można umawiać się wtedy na spotkania ze znajomymi, którzy będą nam towarzyszyli podczas wędrówek po parku. Będzie czas na poplotkowanie i spotkanie się z dawno niewidzianą przyjaciółką. Jest to także czas na to, aby załatwić kilka spraw na mieście. W końcu dziecko może nam towarzyszyć przez cały dzień. Szczególnie, jeżeli jest grzeczne.

 

Angażuj dziecko w to, co robicie

Nie należy rezygnować z podróży, gdy ma się małe dziecko. Właśnie relacje w związku najlepiej buduje się podczas wspólnych wycieczek. I mąż będzie zadowolony, i Twoje dziecko również. Oczywiście, wyjazd z dzieckiem wiąże się z dużym przedsięwzięciem logistycznym. Nie jest to jednak niemożliwe do zorganizowania. Jest tyle sprzętów, które ułatwiają zwiedzanie i podróżowanie. Są dostępne nosidełka i chusty, w których dziecko można bez większych problemów przenosić z miejsca na miejsce. Zamiast wyrzutów sumienia z powodu opuszczenia rodziny w weekend można zorganizować całodzienny wypad dla wszystkich.

 

Drzemka dziecka, czas dla Ciebie

Zajmowanie się własnymi sprawami, gdy dziecko śpi to podstawa. Trzeba jednak się do tego przygotować, aby tego cennego czasu nie zmarnować. Należy zaplanować wtedy to, czego nie jest się w stanie zrobić z dzieckiem. W czasie drzemki malucha nie zajmuj się domem, nie trać czasu na błahostki. To jest czas na zadanie, które wymaga najwięcej uwagi i najbardziej Ci na nim zależy.

 

Wspólne posiłki

Warto przyzwyczaić dziecko do tego, że posiłki jada się wraz z całą rodziną. Będzie to czas, aby porozmawiać, pospędzać po prostu czas razem. Wspólne gotowanie również może być dużą przyjemnością i pozwoli zacieśnić więzy rodzinne. Wystarczy tylko trochę dobrej woli, a uda się spędzać dużo czasu razem.