Pierwszy spacer z dzieckiem - ile powinien trwać, co należy ze sobą zabrać.

|   Poradnik

Pierwszy spacer z noworodkiem można zaplanować kilka dni po porodzie lub kilka tygodni. Tak naprawdę wszystko zależy od pory roku, a także od innych czynników. Sprawdź, jak przygotować się do takiego spaceru.

Pierwszy spacer z noworodkiem to wielkie wydarzenie w życiu każdego rodzica. Nie ma co dziwić się, że związane są z tym duże nerwy oraz troski. W końcu żaden rodzic nie chce zaszkodzić swojemu dziecku. Każda mama ma na ten temat bardzo dużo pytań. Wszystko pójdzie zgodnie z planem, jeżeli przygotujesz się do spaceru spokojnie i skorzystasz z przedstawionych poniżej rad.

 

Pierwsze wyjście z domu – kiedy zaplanować?

Latem, późną wiosną i wczesną jesienią, na spacer z dzieckiem można wyjść już tydzień po porodzie. Oczywiście, jeżeli aura jest sprzyjająca, a temperatura w domu jest podobna do tej na zewnątrz. Zimą sytuacja wygląda nieco inaczej. Należy rozpocząć wychodzenie z dzieckiem na spacer od werandowania. Należy ubrać maluszka jak na spacer, włożyć go do wózka i postawić przy otwartym oknie. Po trzech dniach takiego postępowania można wyjść z dzieckiem na balkon. Istotne jest, aby za każdym razem smarować dziecko tłustym kremem 20 minut przed wyjściem. Pierwsze werandowanie powinno trwać od 5 do 10 minut. Stopniowo należy wydłużać ten czas do 30 minut. Gdy na dworze jest mróz lub silny wiatr, należy osłonić dziecko budką. Nie należy dopuścić do sytuacji, w której na dziecko będzie wiał silny wiatr. Na pierwszy spacer z dzieckiem możesz zdecydować się po czterech dniach werandowania. Jeżeli jest bardzo zimno, zrezygnuj ze spacerów. Lepiej werandować dziecko przez tydzień lub dwa niż narazić go na zachorowanie.

 

Pora dnia a spacer

W chłodne dni najlepiej wybrać się na spacer między 12 a 14, gdy jest najcieplej. Wszystko jednak tak naprawdę zależy od pogody. Gdy pogoda jest zmienna, może okazać się, że idealna będzie godzina 16. Latem lepiej wychodzić na spacer rano, między 9 a 10. Nie ma wtedy jeszcze bardzo dużo upału, który bywa uciążliwy dla maluszków.

 

Najlepszym momentem na wyjście z dzieckiem na spacer jest czas po karmieniu i drzemce. Wtedy maluszek na spacerze będzie zadowolony.

 

Strój na spacer

W bardzo ciepłe dni nie ma problemu z ubraniem dziecka. Wystarczy cienkie body, skarpetki i przykrycie kocykiem, a maluszek będzie gotowy do spaceru. Sprawa komplikuje się oczywiście zimą, kiedy trzeba starannie przygotować dziecko do wyjścia w zimny dzień. Zazwyczaj wystarcza podwójna warstwa ubranek, czyli body, kaftanik i śpioszki, sweterek lub dres. Na to wszystko należy nałożyć kombinezon. Rączki i nóżki dziecko należy przykryć kocykiem. Na główkę należy nałożyć ciepłą czapkę zakrywającą uszy.

 

Długość spaceru

Pierwszy spacer z dzieckiem nie powinien trwać dłużej niż 40 minut. Jeżeli dziecko jest niespokojne, czas ten można skrócić. Zdarza się to jednak niezwykle rzadko. Maluszki uwielbiają spacery. Każdy kolejny spacer można wydłużać o kilka minut, aż dojdzie się do jednej godziny w chłodne dni i trzech godzin w słoneczne dni.

Stosując się do powyższych rad z radością wybierzesz się ze swoją pociechą na pierwszy spacer.